Wycieczka śladami kultur: z Horyńca do Gorajca

Mapa wycieczki, łączna odległość tam i z powrotem około 55 km. Start w Horyńcu, przez Brusno, Chotylub, Nowe Sioło, Gorajec, Kowalówka, Cieszanów. Powrót ta samą drogą.


Pokaż Wycieczka z Horyńca do Gorajca na większej mapie

Bardzo dużym plusem tej trasy jest to, że na bardzo małym odcinku, zawierającym się w łącznej odległości około 55 kilometrów jest dużo atrakcji do zwiedzenia, jest tutaj bardzo bogata historia regionalna. Celem, jest zabytek bardzo wysokiej klasy architektonicznej, czyli cerkiew w Gorajcu, oraz bardzo ciekawe i emocjonalnie odbierane wydarzenia związane z działaniem band UPA na tych terenach, silnie powiązanych z Gorajcem i Brusnem. Na trasie, znajduje się też obraz Matki Boskiej Różańcowej, mający status cudownego.

Przystanki i główne atrakcje wycieczki. Początek wycieczki z Horyńca, przez Świdnicę, do Brusna.

Brusno: Waląca się cerkiew greckokatolicka, architektoniczny majstersztyk. Na tyłach cerkwi, niespotykany cmentarz, z nagrobkami Polskimi, Ukraińskimi i Ewangelickimi. Jest to obraz sławnej kamieniarki Bruśnieńskiej, z bardzo ciekawymi okazami i ciekawą nagrobną symboliką.

Następnie kościół Bruśnieński. W środku w ołtarzu głównym usytuowany jest obraz uważany za cudowny. Jest to Matka Boska Różańcowa z Buska na Ukrainie.

Nieopodal, usytuowany jest pomnik, ku pamięci ofiar masakry ludności polskiej, przez Bandy UPA. Zginęło wtedy ponad 50 osób.

Chotylub: Cerkiew Opieki NMP z 1888 roku. Ciekawy obiekt sakralny z wyposażeniem, będący dobrym wstępem do głównej atrakcji wycieczki, czyli cerkwi Gorajeckiej.

Nowe Sioło: Dworek w ruinie, murowana cerkiew – obecnie kościół, ciekawa architektura domków „stachanowskich”.

Gorajec: Zwiedzanie drugiej najstarszej cerkwi drewnianej w Polsce. Jest to unikatowy obiekt cerkiewny z pełnym wyposażeniem, z bardzo rozległa historią. Gorajec, w odróżnieniu od Rudki Bruśnieńskiej jest miejscem odwetu Polskich oddziałów na ludności Ukraińskiej. Zginęło wtedy 158 ludzi. W ogóle, działalność UPA jest mało znana mieszkańcom innych województw niż Podkarpacie i Lubelszczyzna, co samo w sobie stanowi atrakcję turystyczną.

Kowalówka: opcjonalna miejscowość, w niej zwiedzić można cerkiew greckokatolicką o dość niezwykłej architekturze i pełnym wyposażeniu.

Cieszanów: Zwiedzanie centrum miasta. W tym murowanej cerkwi greckokatolickiej, która ma unikalne freski, dla tego regionu, bowiem są one pędzla Grzegorza Kuźniewicza, najwybitniejszego przedstawiciela kamieniarki Bruśnieńskiej. Dodatkowo w Cieszanowie zwiedzić można kościół, i rynek z parkiem. Ostatnim miejscem do zwiedzania będzie pomnik ku czci Jana III Sobieskiego. Został on wystawiony po tym, jak przybył tu Sobieski, goniąc czambuły Tatarskie, które uciekały trasą z Cieszanowa, na Brusno i w stronę Horyńca. Powrót tą samą trasą, ale z opowiadaniem o pogoni Sobieskiego tą trasą za Tatarami.

Dodaj komentarz