:: T-Kwal ::

:: T-Kwal :: jest rodzajem turystyki, termin ten ukuty został specjalnie na potrzeby „dzikiej części” Roztocza. T-Kwal, to skrót od Turystyki Kwalifikowanej, która z definicji oznacza wyższą formę specjalizacji turystycznej. Wymaga ona od adepta, odpowiednich umiejętności psychofizycznych, umiejętności zachowania się w terenie, ale przede wszystkim bardzo szerokiej wiedzy i doświadczenia. Turystykę tego typu uprawia się indywidualnie lub w grupach. Można używać sprzętu, takiego jak rower, narty, sprzęt motorowy, lecz najlepiej w formie wędrówek na „sucho”, w zależności co kto preferuje.

Szczególnym aspektem T-Kwal są dwa elementy. Pierwszy to teren, który obejmuje Roztocze Wschodnie, oraz otaczające okolice na południu i zachodzie (ziemia lubaczowska), północna strona ciągnąca się po Tomaszów Lubelski i ziemie czekające na eksplorację, czyli dziki wschód po Lwów.

Drugi element, to działanie dokumentacyjne. Anonimowe uprawianie turystyki, tylko dla relaksu, bez pogłębiania wiedzy, bez prowadzenia jakiejś formy dokumentacji z wypraw, czy to w formie tekstowej czy audio – foto – wideo, głównie poprzez internet, to najniższa forma T-Kwal. Najwyższą formą jest odkrywanie historii, nowych obiektów w terenie, a także w miarę możliwości ochrona i renowacja obiektów, które mają wartość przyrodniczą lub historyczną.

Zostać T-Kwalowcem jest bardzo łatwo. Najpierw trzeba poczuć klimat tych okolic, bardzo ważny jest szacunek dla miejsca (choćby nie zaśmiecać). Z takimi cechami i chęciami można ruszać w teren i odkrywać piękno eRWu.

Dodaj komentarz