:: Roztocze Horynieckie – Przewodnicy ::

Poniżej znajdzie się rozbudowana baza miejsc Roztocza Horynieckiego z unikalnym opisem przewodnickim. Teraz muszę wyjaśnić, dlaczego używam terminu ROztocze Horynieckie (skrótowo ROH-AN), a nie Roztocze Wschodnie. Niestety Roztocze nie ma jednej uniwersalnej nazwy. Teoretycznie można uważać za nią określenie „Roztocze” ale sprawa pogmatwała się ze względu na takie okoliczności jak: przecięcie Roztocza przez granicę Polsko Ukraińską. Innym aspektem dzielącym jest dalszy podział geograficzny, gdzie większa część Polskiego Roztocza leży na Lubelszczyźnie, a pozostałość na Podkarpaciu w gminach Horyniec i Narol. Utworzyły się nazwy od okolic miejskich np Roztocze Tomaszowskie, Rawskie, Gorajskie itd. Głównym pozostaje mimo wszystko podział na Roztocze Zachodnie, Środkowe i Wschodnie. Kolorytem miejscowym jest nazywanie „po swojemu”, dlatego u nas na ziemi Horynieckiej jest Roztocze Horynieckie, będące częścią Roztocza Wschodniego. W planach mamy też stworzenie osobnej strony, która będzie zajmować się głównie Roztoczem Środkowym, dlatego tutaj głównie króluje słowo Horyniec.

Nikła, ale istnieje taka możliwość, jaką jest zwiedzanie z nami Roztocza. Nie prowadzimy żadnego biznesu, zajmujemy się czysto pasjonacko turystyką, choć nasza znajomość terenu i wiedza teoretyczna jest często przewyższająca wielu, którzy tytułują się znawcami. Jedyną z takich możliwości podróżowania z nami, jest przypadkowe spotkanie w terenie.

Terenem jaki eksplorujemy jest całe Roztocze, ale w związku z niewyobrażalnym bogactwem terenu do badania, skupiamy się na jego mikroregionach. GLC – miejsce zamieszkania Horyniec-Zdrój – penetruje kawałek po kawałku tak zwane Roztocze Horynieckie (ROH-AN), które w dużym stopniu mieści się w granicach gminy Horyniec. Natomiast WMB – miejsce zamieszkania Tomaszów Lubelski – penetruje Roztocze Środkowe. Naturalnie zapuszczamy się na inne części Roztocza. Niebywałą przyjemnością jest gościć na swoim terenie kolegę, i być niejako przewodnikiem dla niego, potem odwrotnie, następnym razem zamienić się rolami na swoim terenie. Naszą naturalną granicą wpływów są Goraje, które są jednocześnie granicą województwa Lubelskiego i Podkarpackiego.

Dodaj komentarz