Rajd Rowerowy w ramach Folkowiska 2012 – relacja i dokładna mapa rajdu!

Mamy za sobą już drugi rajd rowerowy w ramach Folkowiska. Pierwszy (w ramach Folkowiska 2011) całkiem przypadkowy, prowadzony przeze mnie (GLC) w zastępstwie znanego pasjonata Roztocza niejakiego Łukasza, odbył się na trasie Gorajec – Brusno Stare. Natomiast drugi rajd, już starannie zaplanowany, odbył się na trasie Gorajec – Wielki Dział o długości 40 km, głównie w terenie, tym razem w kompletnej obstawie OR-BAD z GLC WMB i Wujkiem.

Rajd można zaliczyć do bardzo ciekawych dla nas, gdyż zaowocował między innymi znajomością z Panem Wojtkiem (autorem zdjęć do tego artykułu), na pewno będziemy rozwijać kontakty, gdyż prawdziwi pasjonaci podskórnie się wyczuwają i odnajdują. Poza tym mieliśmy okazję przetrzeć po raz następny bardzo ciekawą trasę, którą nazywam wyprawą do Serca Roztocza. Wielki Dział to takie serce, które swoją krwią (wodą) napełnia żyły rzek i odżywia Roztocze. Cudowna wyprawa przez historię, z mistycznym zagubionym w lesie cmentarzem.

Chyba najciekawszym etapem rajdu był „bunkier” którego można ochrzcić mianem Niedźwiedź. Do dziś zachowało się w nim działo i historia najdłużej broniącego się punktu oporu Armii Czerwonej. Odważniejsi mogli zejść na niższe kondygnacje bunkra, a ma on ich aż trzy. Następnie jeszcze zdobycie Wielkiego Działu i można spokojnie wracać bardzo przyjemną trasą, bo niemal do samego Gorajca teren się obniża.

Oto dokładna mapa ze wskazówkami. Każdy kto chciałby przejechać się ciekawą trasą, specjalnie zaplanowaną przez OR-BAD (zaznaczyć trzeba że to wersja optymalnie lekka, gdyż wybierając inne grogi można przeżyć coś w rodzaju gehenny terenowej, zanim się dotrze do Wielkiego Działu – vel Giłu).


Pokaż Trasa: Gorajec – Wielki Dział na większej mapie