Okolice Krzywego

Są w okolicach Horyńca-Zdroju okolice wydające się całkowicie pozbawione ciekawych miejsc, takimi właśnie okolicami są zachodnie rubieże. Wólka Horyniecka, Puchacze, Świdnica Krzywe i Podemszczyzna. Jest to okolica, na którą warto poświęcić dzień cały dzień i wrażeń nie braknie. Już opisuję dlaczego. Możemy pojechać na Wólkę Horyniecką piękną drogą, gdy wjedziemy na tak zwaną Popową Górę, tuż przy drodze można poszukać ciekawego obiektu, miejscowi nazywają go mogiłą, być może jeszcze za czasów prehistorycznych! Sama Wólka to spokojna wioska, otoczona lasami i przede wszystkim bagniskami, nieopodal mająca Hutę Kryształową, ciekawe miejsce nie tylko ze względów flory, ale i historii i ukształtowania terenu. Na Wólce też znajduje się tak zwana tajna rampa kolejowa, którą wybudowano za czasów drugiej wojny. Z Wólki można się dostać leśnymi duktami na wioskę Krzywe. Tam bardzo ciekawa wioska, mało gospodarstw otoczonych zielenią i jedyny zabytek, drewniana dzwonnica na cmentarzu ukryta wśród pól, ciekawe miejsce, niemal wszystkie krzyże tam leżą już!

Z Krzywego możemy pojechać na Podemszczyznę i tam przy drodze popodziwiać tak zwaną kopalnie borowiny, oraz stawy, powstałe wskutek eksploatacji tego surowca, tam też piękny widok na przełom w okolicy Nowin! Trochę dalej pozostałość po cerkwisku, murowana dzwonnica i cmentarz z nagrobkami bruśnieńskimi. Wioska naprawdę urocza! Na polach bunkry z linii Mołotowa, dalej w lesie ukryty cmentarz grekokatolicki, i z tamtej okolicy szlakiem niebieskim udamy się w okolicę wioski Puchacze i dalej na Świdnicę po drodze podziwiając piękne widoki na wzniesienia Roztoczańskie. Ze Świdnicy już tylko o rzut kamieniem do Horyńca.

Polecam tę trasę dla tych, co nie chcą forsować się na pierwszy raz po trudnych terenach Roztocza, trasa obfituje w ogromną ilość trasy w lesie, jest także nieco trudna w orientacji, posiada bardzo ciekawe miejsca do zwiedzania i widoki. Po tej trasie można ruszać dalej w dzicz!

Poniżej kilka fotek z terenu, najciekawsze rzeczy trzeba samemu odnaleźć 😉

Dzwonnica w Krzywym

Widok z Podemszczyzny na przełom Nowin

Pola za Krzywym

Cmentarz za Podemszczyzną

Dodaj komentarz