Nowiny Horynieckie

Nowiny Horynieckie i Leśna kaplica na wodzie

Nowiny Horynieckie to najbogatszy w atrakcje obszar gminy Horyniec, wyprawa w rejon tego miejsca to dla osób szukających wrażeń na stosunkowo małym skrawku terenu niebywała gratka.
Nowiny są położone od Horyńca Zdroju nie dalej jak cztery kilometry w stronę wschodnią z odchyleniem północnym. Główną atrakcją jest leśna kaplica na wodzie, gdzie według legend miała się objawić Maryja a w miejscu objawienia wytrysnęło źródło, mające cudowną moc uzdrawiającą! Kaplica jest położona w dużej niecce, otoczona bukowymi lasami i wąwozami. Dojechać tam można jadąc na koniec wsi i skręcając w drogę na prawo przy skraju lasu, następnie aż do końca drogi na dużą polanę i w dół dróżką aż do kaplicy.
Czeka tam nas niespotykany klimat jaki tworzą wypływające stamtąd źródła, ponoć jest ich tam aż 23!!! Drewniana kaplica posiada w środku jedno źródło, ponoć to święte. Ciekawostką jest to, że wielu miejscowych uznaje za uświęcone tak zwane łzawiące źródełka spod figury. Warto zabrać ze sobą choć jedną butelkę, najlepiej szklaną, wyparzoną, by nabrać wody, która używana systematycznie do obmywania oczu, wielu pomogła właśnie szczególnie w chorobach oczu. Znane są w okolicach różnorodne legendy i powiadania o cudach jakie ta woda uczyniła.

Inne ciekawe miejsca to szczególnie kapliczka św. Jana Nepomucena, usytuowana po południowej stronie drogi wioski na jej najwyższym punkcie. Postawiona tam przez jeńców jakich odbił Jan III Sobieski z niewoli Tatarskiej, gdy uciekali spod Cieszanowa. Warto w tamtym miejscu na chwilkę przystanąć i popatrzeć na potężne widoki strony południowo zachodniej, gdzie zobaczymy przy dobrej pogodzie Karpaty!
Następna ciekawostka to tak zwana „Świątynie Słońca” kamienny monolit z dziurą w środku, uważany za element dawnego kalendarza słonecznego pogan, lub tak zwane „miejsce mocy”.
Nowiny ponadto są naszpikowane różnorodnymi punktami widokowymi, ogromnymi wąwozami, potężnymi garbami, na jednym z nich, tak zwanej Pańskiej Górze znajduje się cmentarz z pierwszej wojny światowej w formie ziemnych kopców otoczonych ziemnym wałem.
Zróżnicowana roślinność, lasy bukowe przechodzące w bory sosnowe i mieszane, ogromne okazy buków nieopodal polany (na wschód) gdzie jest kaplica leśna, to tylko niektóre warte zwiedzenia elementy bogactwa Nowin Horynieckich.


Leśna kaplica na wodzieKapliczka św. Jana NepomucenaŚwiątynia SłońcaWąwozy w Nowinach

Dodaj komentarz