Dziś udało mi się sfotografować wreszcie Radruską gwiazdę heksapentalną w cerkwi. Umieszczona jak opisywałem wcześniej na sosrębie – główna belka podpierająca budynek, oto zdjęcie:
Dowiedziałem się dodatkowo kilku szczegółów. Oczywiście według przewodniczki jest to najprawdopodobniej podpis cieśli. Dla mnie ten symbol jest o wiele ciekawszy, niż sam podpis. Wedle przewodniczki belka z rozetami jest jedną z najstarszych części cerkwi, mającą około czterystu lat. Skoro jest to symbol mający tak ogromną ilość lat, możemy go uznać za jeden z najstarszych na tych ziemiach (najstarszy krzyż datowany na tych ziemiach ma około trzystu lat). Najciekawsze w tym jest, że ten symbol jest powszechnie znany, jako gwiazda heksapentalna, pradawny symbol solarny, mający właściwości magiczne ochronne.
Jak widać symbol ten, jak i wiele innych przeniknął do religii, stanowiąc teraz mało ważny element zdobniczy. Faktycznie dziś uznaje się ten symbol za ozdobę, ale setki lat temu ktoś wyrył go z jasną intencją, która miała chronić magicznie tę cerkiew przed złymi mocami.
Małą zagadką na razie zostaje dla mnie znaczenie tych pobocznych rozet w kształcie wiru…
Poniżej ciekawe zdjęcie ambonki z tej samej cerkwi z dziewiętnastego wieku:
Jak widać można rozpoznać ten sam wzór gwiazdy heksapentalnej, na tej ambonce owa gwiazda jest w każdym rogu, choć tutaj może to być już raczej typowa ozdoba…
Tutaj z kolei krzyż z pobliskiego przycerkiewnego cmentarza:
Wzór gwiazdy się powtarza, w różnorodnych kombinacjach, na dużej ilości krzyży! Pokazuje to, że ten symbol był tutaj bardzo popularny.
Wkrótce nowe doniesienia związane z symbolami solarnymi…