Brusno – (nie)istnienie w kamieniu – sensacyjna książka Stowarzyszenia Magurycz

Warto pokusić się o recenzję, chyba najważniejszej książki w historii Roztocza. Właśnie ukazała się nakładem Stowarzyszenia Magurycz: „Brusno – (nie)istnienie w kamieniu”. Jest to zbiór artykułów, które opisują kamieniarkę bruśnieńską w takich aspektach, jakich dotąd nikt nie opisał. Będę tutaj używał dość wzniosłych słów, ale treści w tej książce absolutnie na to zasługują. Bowiem dzięki wyprawie Magurycza na Ukrainę (głównie Olgi Solarz), wydobyte zostały na światło dzienne unikalne materiały i wspomnienia związane z kamieniarstwem i historią Brusna. Pierwszy raz mamy przyjemność poczytać o rodzinach kamieniarzy. Mamy dużo zdjęć archiwalnych i nawet szkiców figur. Dla regionalnych badaczy, nagle odsłaniają się nowe pola eksploracji, gasną pewne mity, ale tworzą się jeszcze inne, bardziej niezwykłe.

Wysoka Góra została obdarta z duszy, ta książka przywołuje tego ducha na nowo. Wśród różnych artykułów specjalistycznych związanych z kamieniarstwem, znajduje się pierwszy w historii opisujący jedną grupę krzyży wotywnych – chodzi o pańszczyźniane. Na pewno będzie to wstęp do rozróżnienia następnych grup, których jest więcej niż może się wydawać. Książka jest nowatorska i nie opisuje wszystkiego, ona odsłania część tajemnicy, która do tej pory była ukryta za nimbem Ukraińskiego tabu. Jestem przekonany, że ta publikacja poruszy całą lawinę działań i nowych odkryć historycznych. OR-BAD już ostrzy zęby 😉 Poniżej opis książki i sposób, w jaki można nabyć to niezwykłe dzieło.

brusno

Szanowni Państwo,

Przyjaciele, Wolontariusze, Kibice, Wielbiciele (etc., etc.) Magurycza!

Po wielu miesiącach starań, badań, dociekań już [ukazała] się książka:

„Brusno – (nie)istnienie w kamieniu”

której celem jest wyjawienie powojennych losów kamieniarzy ze Starego Brusna, ale także przedwojennych historii ich rodzin. Co zebraliśmy, wyposażyliśmy w liczne archiwalne, nigdy nigdzie nie publikowane fotografie, wspomnienia kamieniarzy i ich rodzin, a nawet unikatowe szkice nagrobków czynione ich rękoma. Obraz uzupełniają dociekania dotyczące kamieniarki bruśnieńskiej w wielu kontekstach.

Książkę posiąść można tylko w jeden sposób, a to wpłacając darowiznę na konto Stowarzyszenia „Magurycz” w wysokości nie mniejszej niż 40 złotych.

Wpłata musi być zatytułowana: DAROWIZNA NA DZIAŁALNOŚĆ STATUTOWĄ B

Oto numer konta:

52 1020 1026 0000 1102 0118 9554

Rzeczona darowizna może być oczywiście wyższa, bardzo będziemy radzi, bowiem też w ten sposób gromadzone pieniądze umożliwiają nam działanie. Jeżeli pragną Państwo wiedzieć więcej o tym, co robimy, to proszę o wiadomość, a poślę tą drogą garść informacji.

W przypadku „zamówienia” więcej niż jednego egzemplarza, kwotę wskazaną należy pomnożyć, a po literze „B” w tytule wpłaty dodać odpowiednią cyfrę, a to 2, 3, 4 itd.

Koszty wysyłki zwykłym lub poleconym listem priorytetowym pokrywa „Magurycz”. Nastąpi ona nie później niż 3 dni po zarejestrowaniu wpływu na konto. Przy czym wysyłka będzie możliwa począwszy od 14 stycznia 2014 r.

Proszę pamiętać o wskazaniu zwykłego adresu pocztowego, nie zawsze wszak adres pojawiający się przy przelewie jest faktycznym adresem zamieszkania.

Zamówienia:  szymon@magurycz.org

Spis treści:

Olga Solarz – „Losy wykute w kamieniach. Historie niektórych rodzin kamieniarskich ze Starego i Nowego Brusna”;
Filip Modrzejewski – „Wiejskie cmentarze, podobne litery, galernicy cyrylicy”;
Damian Nowak – „Hier ruht in Gott. Cmentarze osadników józefińskich na Lubaczowszczyźnie”;
Mariusz Koper – „Inskrypcje nagrobne na cmentarzach greckokatolickich ziemi tomaszowskiej i lubaczowskiej”;
Agnieszka Szokaluk-Gorczyca – „Nagrobki bruśnieńskie na terenie byłego zaboru rosyjskiego”;
Szymon Modrzejewski – „Rzut oka na upamiętnienia roku 1848 na Roztoczu Wschodnim i w innych rejonach Galicji + fotografie (z opisem) 27 upamiętnień z Galicji (w tym 18 z Roztocza)”.

Najważniejszy jest artykuł pierwszy – w nim zdjęcia kamieniarzy ze Starego Brusna, także przy pracy z lat 30. ale i 70. (sic!) XX w., zdjęcie cerkwi, zdjęcia szkiców nagrobków autorstwa Iwana Kuznewycza etc., etc.

Wyrażamy nadzieję, że nie rozczarują się Państwo, bowiem suma nie publikowanych nigdzie wcześniej informacji jest tej publikacji atutem niezbywalnym, nie wspominając nawet jak bardzo w ten sposób zgromadzone pieniądze pomogą nam działać dalej – czyli w 28 roku istnienia „Magurycza”.

Serdeczności kamienne, cmentarne i ludzkie też,

Szymon Modrzejewski

Głowa Stowarzyszenia „Magurycz”
szymon@magurycz.org
www.facebook.com/StowarzyszenieMagurycz
Nowica 13, 38-315 Uście Gorlickie
0-18-351-63-45 albo poza domem 0-600-688-811
NIP: 738-20-54-339